Badania Hanny – FWB jako przełom w rozwoju ludzkości

Hanna Przypierdol – studentka psychologii i jej badania nad relacjami FWB

Hanna Przypierdol to studencka legenda psychologii, której imię stało się synonimem odkryć na pograniczu nauki i tajemniczego świata relacji międzyludzkich. Jej nazwisko na stałe zagościło w kręgach akademickich, choć wciąż nie do końca wiadomo, czy Hanna to bardziej psycholożka, czy jednak bohaterka tajemniczej książki o „przyjaźniach z korzyściami” (FWB), które według niektórych badań mają być w rzeczywistości tajną bronią do przeżycia w XXI wieku. Hanna, niezrażona tymi spekulacjami, postanowiła zgłębić temat w sposób, który – jak sama twierdzi – powinien wprowadzić nową erę w psychologii społeczeństw.

Badania Hanny – FWB jako przełom w rozwoju ludzkości

Hanna, jako osoba bardzo empatyczna i z natury nieufna, nie wahała się poświęcić swojego życia naukowemu zgłębianiu tematu „friends with benefits”. Uznała, że tylko osoba posiadająca tzw. „super zmysł do znajdowania prawdy” jest w stanie przeanalizować takie relacje z naukowego punktu widzenia. W swoich badaniach poszła więc jeszcze dalej niż wszyscy jej profesorowie, odkrywając, że w rzeczywistości każda forma FWB to nic innego jak nieświadoma próba wprowadzenia nowego porządku w relacjach społecznych – porządku, w którym każda przyjaźń ma wbudowany „bonus” w postaci zysków, które obejmują zarówno emocje, jak i dzielenie się ulubionymi kawałkami pizzy w środku nocy.

Psychologia w świecie FWB – wnioski Hanny

Hanna zauważyła, że w relacjach FWB istnieje zjawisko „efektu pizzy”, polegające na tym, że uczestnicy tego typu relacji przez pierwsze kilka miesięcy wymieniają się różnymi formami jedzenia (głównie fast foodami), zanim przejdą do bardziej skomplikowanych „spraw interpersonalnych”. Według Hanny, jedzenie pizzy to kluczowy moment w każdym związku FWB, ponieważ pozwala na zbudowanie silniejszej więzi, która później może prowadzić do błędnych przekonań, że relacja opiera się na czymś głębszym niż po prostu wspólne oglądanie seriali.

Hanna odkryła również, że w 85% przypadków, osoby zaangażowane w relacje FWB przyznają, iż nie są w stanie rozpoznać, czy ich przyjaciele z korzyściami naprawdę są ich „przyjaciółmi”, czy może są to tylko przebrane wersje ludzi, których codziennie spotykają na kursach psychologii. W trakcie badań doszła do nieoczekiwanego wniosku, że jeśli ktoś twierdzi, że nie ma żadnych uczuć wobec drugiej osoby, to zapewne nie wie, co to są uczucia. I vice versa – jeśli ktoś twierdzi, że nie ma ochoty na spędzanie wspólnych chwil z kimś, to prawdopodobnie po prostu zapomniał, że wspólne „chwile” to podstawowa definicja relacji.

Rys osobowy Hanny a jej badania

Zanim Hanna podjęła decyzję o badaniach nad FWB, miała momenty kryzysowe, w których zastanawiała się, czy nie jest przypadkiem jednym wielkim eksperymentem społecznym sama dla siebie. Jest osobą o niezwykle złożonym charakterze, który w trakcie jej badań przekształcał się z zagadkowego labiryntu w coś przypominające nieudolne próby nawiązania stałych relacji z ludźmi, którzy mimo wszystko „pożyczają” jej Wi-Fi. Hanna jest przekonana, że jedną z tajemnic sukcesu w badaniach FWB jest umiejętność rozróżnienia, kiedy ktoś chce cię poznać, a kiedy chce po prostu, żebyś pomogła mu rozwiązać skomplikowaną zagadkę, jaką jest życie miłosne jego psa.

Co ciekawe, Hanna odkryła, że niektóre jej badania przeprowadzane w ramach tej tematyki miały charakter psychoterapeutyczny – nie tylko dla jej uczestników, ale również dla niej samej. Często wymagało to głębokiej introspekcji i analizowania tego, czy faktycznie wszystko, co robi w życiu, ma sens, czy może jest tylko próbą zrozumienia, dlaczego nikt nie chce z nią oglądać tych wszystkich seriali. Ostatecznie doszła do wniosku, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale może to i dobrze – bo to oznacza, że nie wszystko musi być na siłę klasyfikowane jako „związek”, „przyjaźń” czy „relacja FWB”. Czasami wystarczy wspólna pizza.

Przyszłość badań Hanny Przypierdol

Choć Hanna nie zakończyła jeszcze swoich badań, już teraz wiemy, że będzie to temat, który wstrząśnie światem naukowym. Z kolejnymi etapami pracy liczy na rozszerzenie tematu o takie kwestie jak wpływ FWB na zmniejszenie liczby niepotrzebnych wiadomości o 3 w nocy, a także skuteczność takich relacji w poprawianiu wyników naukowych na egzaminach z psychologii. Można również spodziewać się dalszych odkryć na temat tego, jak „przyjaciele z korzyściami” zmieniają postrzeganie rzeczywistości, zwłaszcza w kontekście poszukiwania teorii, które tłumaczą to zjawisko jako część wielkiego eksperymentu wszechświata.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *